01.08.2018 – ROZVOJ RAGBY

Ohlédnutí za kempem ČSRU Ostravice 2018

Skvěle připravený areál TJ Sokol Ostravice otevřel své brány pro bezmála 50 hráčů a hráček z celé republiky v neděli 22.7. krátce po poledni a po ubytování bezprostředně u hřiště došlo „k výkopu" celého letošního tématu kempu, čímž nebylo nic menšího než Kvalifikace na Mistrovství světa 2019. Zatímco loni reprezentovaly naše hráčky a hráči čtyři národní týmy z Britských ostrovů, letos si mohly vybrat jakoukoli reprezentaci ze žebříčku World Rugby, která si ještě zatím nikdy nesplnila svůj sen o účasti na Světovém poháru a pokusit se sbíráním bodů a odměn za chování na hřišti i mimo něj projít se svým týmem drsným sítem kvalifikace.

Rázem jsme tak na Ostravici měli čtyři hrdé reprezentace, a to Mexiko, Německo, Madagaskar a Ugandu , poskládané z hráčů a hráček napříč kategoriemi od U8 do U14, jejichž dalším úkolem bylo na základě materiálů, které dostaly, složitý systém světové kvalifikace vůbec pochopit a vypracovat plán pro svoji reprezentaci, jak se k tomuto cíli den po dni přibližovat. Dále už následovaly pokřiky a další klíčové atributy každého pořádného týmu.

Nápomocni jim v tom byli jak jejich reprezentační trenérky a trenéři Linda Vrátníčková (RCDB – na kempu Uganda), Klára Hladilová (RC Olymp – na kempu Mexiko), Juan Szeremetta ( RC Bystrc – Madagaskar, Martin Kotík (RC Zlín – na kempu GER), tak i profesionální školitelé z RFU Andy Soutar a Simon Verbickas plus jejich skotší kolegové Dougie Thompson a původem Jihoafričan Rudi Urbach.

IMG-20180727-WA0000.jpg

Pondělkem odstartoval i každodenní program stávající se i z ranního výběhu a aktivace před snídaní, přičemž kategorie U12 a U14 měly možnost pro osvěžení okusit ranní teplotu horské bystřiny Ostravice. Po snídani a bodovaném úklidu chatek už čekalo řádění na hřišti, zaměřené zábavnou formou různých her na individuální a kolektivní dovednosti, stejně jako tomu bylo u programu odpoledního, hned po obědě a následné krátké siestě.

2018-07-24 07.45.23.jpg

Večery patřily „kulturnímu" programu, jehož zlatým hřebem v pondělí byl ragbyový kvíz, kde se všechny 4 týmy předháněly ve svých ragbyových znalostem.

V úterý dostali prostor naši hosté z Anglie a připravili workshop pro české trenéry na pro nás v současnosti velice aktuální téma, a to specifika dlouhodobého rozvoje hráče a úpravy pravidel pro jednotlivé kategorie. Po teoretické části následovala vždy praxe přímo v rámci tréninků s dětmi, kde měli naši trenéři rovnou příležitost si pod dohledem profesionálů vše zkusit na vlastní kůži.

2018-07-24 09.29.54.jpg

Nejpopulárnější části dne se kromě jiného pro hráče a hráčky stala akční hra zvaná vlajkovaná a večerní match proti trenérům a trenérkám ve fotbale.

2018-07-24 17.03.43.jpg

Středeční den se ke slovu dostali opět profesionální školitelé, tentokrát ze Skotska a večerní program pro tento den se zcela spontáně stal naprosto nezapomenutelným momentem kempu, kdy si každý tým připravil svoji večerní show. Stejně tak učinili i trenérky a trenéři kempu, kteří využili svého „světáctví" :) a každý z porotců se naprosto vžil do své role určené různými národnostmi a tak jsme mohli být svědky neuvěřitelných a asi i neopakovatelných představení a performancí ve valašštině, afrikánštině, poctivé skotšině, japonštině, ruštině, španělštině, němčině, arabštině a dokonce i japonštině.

To následující den bývá u našich kempů již tradičně odpočinkovým, ale s tímto termínem by drtivá většina účastníků nesouhlasila, protože výšlap na Lysou horu není úplnou procházkou. Je skvělé, že přes počáteční nespokojenost s tím, proč se radši neválíme někde u vody, ukázaly všechny děti pevnou vůli a taky většina z nich slušnou trénovanost. Vždyť celodenní tůru dlouhou 20, 2 km s převýšením 1000 m ušly a večer byly ještě schopné po tmě těsně před večerkou ve 22:00 řádit na hřišti.

IMG-20180726-WA0006.jpg

Aby to bylo fér a vše diplomaticky v pořádku, workshop pro trenéry v pátek byl ve znamení Skotského pohledu na věc a beze zbytku ukázal, proč tento počtem nevelký ragbyový národ je v současném světovém ragby tak progresivní.

1 -workshop.jpg

Večerní program patřil závěrečnému táboráku, kde naši plejeři a plejerky stejně jako špekáčky hltali i každé slovo o tom, jak vlastně dopadlo jejich „čtyřleté" snažení v kvalifikaci pro Mistrovství Světa. Bylo to drama až do posledního prodloužení, ale skvělou Ugandu, která postoupila přímo z africké kvalifikace doprovodil na MS i druhý Madagaskar, který ve finále turnaje 4 zemí ve Francii porazil Německo. Mexiko si v americké skupině poradilo s Uruguaí a v poslední chvíli se nakonec radovali i Němci, kteří přeskočili diskvalifikované Rusko:). Místo oslavného ohňostroje bylo tentokrát objednáno ze hřiště krásně viditelné zatmění měsíce.

2018-07-23 17.11.26.jpg

Hlavní je, že hráčky a hráči na kempu si až na pár drobných přešlapů zaslouží za své chování pochvalu a uznání, stejně jako jejich trenéři. Třešničkou na dortu se stala zpáteční cesta, kdy „ Pražská" část kempu z logistických důvodů neměla jinou možnost, než jet tichým oddílem a zvládla celou 3 hodinovou cestu s naprostým přehledem.

Dougie Thompson pak ještě společně s Danem Benešem přidali jedno " bonusové" školení v Praze na Markétě v neděli díky lepší přístupnosti pro místní trenéry.

Alespoň jednoho zástupce měla na kempu drtivá většina klubů, jak z Moravy, tak i Čech, a školení se zúčastnilo celkově 17 trenérů. Po zlepšení však do budoucna volá jistě včasnější informovanost o kempu a s ním spojených akcích, a také areál s větší kapacitou. I za téhle situace jsme museli řešit několik našich vítaných návštěv přistýlkami a naráželi tak na limity tohoto jinak skvělého prostředí.

1-kolečko.jpg

Všem, kdo nás v tomto snažení jakkoli podporují moc děkujeme a těšíme se společně na příští vydání.

DB