Reprezentace XV - muži

Ambasadoři z Nového Zélandu vybojovali vítězství s českým týmem. Utkání bylo soubojem obran

Když se mohutný ragbista Jiří Pantůček prudce rozeběhl proti novozélandské protihráči, bylo jasné, že tvrdý nemilosrdný střet je nevyhnutelný. Zadák českého výběru ještě zrychlil a napumpoval to do muže v černém se vší vervou. Zvuk dunivého nárazu projel celou hlavní tribunou. Přesně jako tento moment byl i celý zápas výběru Česka proti hráčům z Nového Zélandu nazývaných Ambassadors.

Nesmlouvavý a plný ryzích ragbyových momentů. Diváky na zcela zaplněném stadiónu Tatry Smíchov bavil. V ragbyovém svátku nakonec domácí tým, napěchovaný reprezentanty a nejlepšími hráči extraligy, prohrál. Ale ragby zvítězilo. „Je tady skvěle, ta atmosféra je nepopsatelná,“ doslova zářil po utkání urostlý novozélandský rojník Jeremy Dobson obklopen davem českých dětí, které po konci utkání zaplavily hřiště aby se mohly vyfotit či si šáhnout na svého ragbyového hrdinu. Ať již oděného v černém novozélandském či bílém českém dresu. „Je tady fantasticky, nejen na stadionu, ale každý den se zde potkáváme s mimořádně vřelým přijetím,“ pochvaloval si novozélandský kouč Martin Joseph Berry.

Tým Nový Zéland Ambassador´s XV přicestoval do Česka již před několika dny, v rámci pobytu absolvoval například setkání s prezidentem na Hradě, návštěvu Poslanecké sněmovny či pražského magistrátu. Tým včetně populárního tance Haky budí v tuzemsku velkou pozornost. V sobotu se výrazná část týmu na Smíchově představí v turnaji Prague Sevens.

SOUBOJ OBRAN

Vyvrcholením návštěvy byl ale středeční zápas proti výběru Česka na Smíchově. Po nezbytném tanci Haka se před tisícovkou diváků do sebe soupeři pustili s velkou vervou. Jedna tvrdá skládka střídala druhou. A úvod jednoznačně nastavil tón celého zápasu. Byl hlavně o defenzívě. Český tým dobře bránil, hráči vystupovali rychle a agresivně. Hru obou celků v útoku brzdila řada nepřesností, zejména v podání spojek.

Skóre otevřel již v 8. minutě z trestného kopu Jihoafričan v českých službách Tristan Horak. Útoková spojka a klíčový hráč vítěze extraligy z Říčan dlouhodobě žije v Česku, má proto „povolení startovat v tuzemských barvách“.

O nedlouho později přišla parádní akce domácích: skvěle hrající druhořadník Lukáš Chytil, zřejmě nejlepší hráč domácích, vybídl k průniku kapitána českého výběru Dana Hoška, ten udělal metry, dobře našel Tristana Horaka a jen málo chybělo v první pětce utkání. Další blyštivý okamžik nabídla domácí tříčtvrtka Sam Dupuy, v mimořádně dobré pozici hluboko v týlu protivníka ovšem volil jako přihrávku efektní zadovku. Nepovedlo se.

Pak přišel zmiňovaný moment Jiřího Pantůčka, nejtvrdší střet zápasu odnesl krvácejícím zraněním nosu, po ošetření a s převazem nosu se však odolný zadák týmu vrátil na hřiště. „Jirka už hraje v růžovém dresu,“ glosoval pohotově jeho návrat na hřiště a barevnostní proměnu jeho dresu komentátor zápasu Jiří Boháček.

ČESKÁ PŘEVAHA

Od 30. minuty začali mít čeští hráči převahu, dostávali protivníka pod tlak, tomu se nedařilo změnit rytmus hry, jeho útoky často zpomalovaly dosti nepřesné přihrávky. „Nebyli jsme úplně dobře sehraní,“ potvrdil kouč hostí Martin Joseph Berry, který sám v 80. a 90. letech nastoupil celkem desetkrát za All Blacks, reprezentaci Nového Zélandu.

Do půle stačil ještě Tristan Horak z trestného kopu z velké dálky trefit tyč háčkové konstrukce. Hned v první minutě druhého dějství se ale už trefil: 6:0 pro tuzemce. O pět minut později šáhnul domácí kouč Jan Oswald k robustnímu střídání. Hra se vyrovnala. Ve 47. minutě padla po velké chybě při odkopu domácího týmu první pětka zápasu. Novozélanďani pak proměnili i konverzi. 6:7.

NÁSTUP MUŽŮ V ČERNÉM

Zhruba půl hodiny před koncem zápasu začal již Nový Zéland přebírat iniciativu, český tým začal doslova ztrácet dech. „V první půli nám skvěle fungovala obrana, v té druhé jsme již neměli aktivní skládky a bylo to jasně znát,“ uvedl kouč českého týmu Jan Oswald.

Ambasadoři navýšili skóre, nejprve trestným kopem a posléze i pětkou. Tu položili v 70. minutě navíc ve vlastním oslabení po obdržené žluté kartě. Skóroval jejich nejlepší hráč a tříčtvrtka Matthew Hema. Ten zejména svojí razancí mistrně procházel řadami českých obránců ve druhé půli. Nový Zéland pak ještě trestným kopem před koncem utkání upravil celkové skóre na 18:6 ve svůj prospěch. „Nemyslím si, že soupeř byl o tolik lepší. Převyšoval nás ale ve fyzické hře jeden na jednoho,“ konstatovala česká tříčtvrtka Sam Dupuy. „Byl to úžasný zápas, nedali jsme jim nic zadarmo, taková utkání posouvají dopředu celé české ragby,“ uzavřel útočník Karel Berounský.

ČESKÝ TÝM – NEW ZEALAND AMBASSADORS 6:18 (3:0)
Body český tým: Horak 6 (dvakrát trestný kop)
Česko: 1 Stránský, 2 Kučera, 3 Diviš Vlad., 4 Homer J., 5 Chytil, 6 Diviš Vlas., 7 Průcha, 8 Hošek, 9 Severýn, 10 Horak, 11 Fortuin, 12 Dupuy, 13 Berounský, 14 Vobr, 15 Pantůček. Lavička: Katja, Matouš, Švarc, Kotík, Uys, Šedina, Juřík, Putna a Pospíšil. Realizační tým: Oswald, Brabec, Žíla a Skall.

NZ Ambassador's XV: 1 Laloui Tafua, 2 Tim Lilomaiava, 3 Jack Mitchell, 4 Harry Macdonald, 5 Ryan Shelford, 6 Max Broughton, 7 Max Fraine, 8 Nathan Kendrick, 9 Sam Sexton-Walton, 10 Keelan Murrell, 11 Adam Simpson, 12 Matt Hema, 13 Shadyn Osgood, 14 Aaron McLelland, 15 Nikau McGregor. Lavička: Jason Bird, Regan Pope, Tom Robertson, Jeremy Dobson, Ray Naea, Te Hauora Cambell, Jake Holmes. Realizační tým: Berry, Satchwell, Adrian, Wilson, Glassy, Solomon.
Autor úvodní fotografie: Jan Čiverný