Reprezentace XV - U20

Statečný výkon české dvacítky proti favoritovi z Nizozemska

Utkáním mezi Belgií a Rumunskem byl zahájen evropský šampionát ragbistů do 20 let. Celkem se v neděli na stadionu Markéta v Praze hrála čtyři utkání. Češi se představili v tom večerním proti Nizozemsku. Bohužel, to se ukázalo být velmi silným soupeřem.

Seznam nedělních utkání:

• Belgie - Rumunsko 28:19
  • Portugalsko - Polsko 122:0
  • Ligue Aura - Švýcarsko 85:0
  • Česko - Nizozemsko 7:50

Všechna utkání je možné přehrát ze záznamu na Rugby Europe TV.

Favorité s přehledem splnili svou roli

Nejvyrovnanějším utkáním byl duel mezi Belgií a Rumunskem, který skončil 28:19 ve prospěch týmu ze západní Evropy. Belgičané měli vývoj utkání pod kontrolou a zasloužně postoupili do semifinále.

Pětkovou exhibicí pak skončilo střetnutí mezi Portugalskem a Polskem. Portugalští hráči si během prvního poločasu vybudovali solidní náskok, aby pak ve druhé čtyřicetiminutovce Poláky zcela rozprášili. Poláci nejen, že inkasovali 122 bodů, k tomu se jim nepodařilo ani jednou skórovat.

Ozvláštněním celé soutěže evropských týmů do 20 let je účast týmu Ligue AURA, výběru regionu Auveragne-Rhone-Alpes, který reprezentuje 12 francouzských departmentů. Tento tým byl do soutěže pozván jako náhrada za odhlášený španělský tým. O tom, že se jedná o kvalitní mužstvo se mohli diváci přesvědčit hned v jejich prvním utkání proti Švýcarsku. Švýcaři, kteří se do úrovně Championship kvalifikovali vítězstvím nad Bulharskem, předvedli srdnatý výkon a nic nevypustili po dobu celých 80 minut. I tak jim Francouzi nasázeli 85 bodů.

Podobné odhodlání jako u Švýcarů bylo k vidění i na výkonu českých mladíků. Těm se zprvu dařilo s Nizozemci držet krok. Nizozemský "pětkostroj" se rozjel zhruba po dvaceti minutách, kdy si hráči v oranžových dresech, podporovaní početným davem stejně oděných fanoušků, vybudovali pro utkání rozhodující náskok. Češi ještě inkasovali dvakrát v poločase druhém, v němž zároveň dosáhli na čestný úspěch v podobě přiznané technické pětky.

Smíšené pocity byly po konci utkání patrné na kapitánovi českého týmu Tomáši Dvořákovi. "Nutně musíme zapracovat na našich obranných odkopech. Na druhou stranu jsem na kluky hrdý, že po dobu celého utkání bojovali a nesložili zbraně," hodnotil utkání Tomáš Dvořák.

Český tým bude hrát další utkání o umístění proti Polsku. Utkání by mělo mít výkop ve středu 15. listopadu, v 18:30, opět na pražském stadioně Markéta.