Reprezentace 7s - ženy

České ragbistky předvedly nevídané. Přiblížily se světové elitě

Julie Doležilová na stránkách World Rugby v zápase s Polskem. Zdroj: World Rugby


I tato drobnost svědčí o tom, jak se Česko pomalu zapisuje do mapy světového ragby. Zpravodajství serveru organizace World Rugby o prestižních Světových sérií mužů i žen v olympijském sedmičkovém ragby vévodí fotografie české reprezentantky Julie Doležilové v zápase s Polskem.

České hráčky si v kvalifikaci postup do Světové série nevybojovaly, získaly ale možná ještě něco důležitějšího. Respekt. Tým trenéra Víta Chalupy skončil v Jihoafrické republice na 1. turnaji kvalifikace nazvaného Challenger patý, ve 2. turnaji, který skočil dnes dokonce čtvrtý. Mezi dvanácti účastníky bojů, kterých se Česko účastnilo vůbec poprvé v historii, je to nevídaný úspěch. "Myslím, že si nás už všimli," komentovala radostně úspěch českého ragby Hanka Schlangerová, manažerka rozvoje ženského ragby v tuzemsku. Celkově Češky v součtu obou turnajů obsadily páté místo.

Jen pro představu: ženskou Světovou sérii hrají špičkové ragbyové země jako Nový Zéland, Austrálie, Fidži či Irsko. Kolotoč turnajů sleduje veřejnost na stadionech s desítkami tisíc fanoušků, hraje se například v Sydney, Hongkongu, Vancouveru, Dubaji či ragbyové mekce francouzském Toulouse. Český tým přitom v Challengeru předvedl naprosto vyrovnané zápasy se zeměmi, které se občas a nepravidelně Světové série účastní. Remizoval s Jihoafrickou republikou, porazil Papuu Novou Guineu, kde je ragby národním sportem. Tolik pro kontext.

Dlouhodobý výkonnostní růst českého reprezentačního sedmičkového ragby je dobře viditelný i měřitelný v posledních letech.Začal postupem z nižší divize mistrovství Evropy Trophy do vyšší Championship.Tam se češky skvěle etablovaly a například na šampionátu minulý rok v Polsku předvedly několik skvělých výsledků a hlavně rostoucí herní výkonnost a pohodu. Vedle jednoznačných tahounek týmu jakými jsou Julie Doležilová, Anežka Sládková či Věra Gärtnerová, vyrostlo několik dalších, často i velice mladých hráček.Dlouhodobým cílem českého ženského ragby, který podporuje i Národní sportovní agentura, je postup na Olympijské hry 2028 v Los Angeles.Ambiciózní a obtížně dosažitelný cíl. Ano. Ale díky českým ragbistkám se zase o kousek přiblížil.


ČESKO NA 2. TURNAJI CHALLENGER 2023, kvalifikace na Světovou sérii


NEDĚLE 30.4.

České ragbyové reprezentanky v olympijských sedmičkách dnes obsadily celkové čtvrté místo. Dnes Češky nejprve prohrály v semifinále s domácí JAR 0:24 a v boji o 3. místo podlehly Číně 15:31.Vítězkami 2. turnaje se staly právě hráčky domácí Jižní Afriky, které ve finále porazily Belgii 17:14. Protože Jihoafrická republika vyhrála i první turnaj postupuje do Světové série ona.

SOBOTA 29.4.

Tohle bylo vydřené vítězství. České ragbyové reprezentanty v olympijských sedmičkách v klíčovém zápase o semifinále porazily Polsko. Ve 2. turnaji kvalifikace o prestižní sérii to znamená, že si zítra zahrají o celkové vítězství.Na těžkém bahnitém terénu vstoupily Češky do utkání velice odhodlaně. Soupeřek, které nad nimi ještě loni jasně kralovaly, se nezalekly. Nejproduktivnější hráčka Česka v kvalifikaci Anežka Sládková položila první pětku zápasu. Stalo se tak po skvělé práci Julie Doležilové, která vytvořila přečíslení a v pádu dokázala přihrát. Druhou pětku po sérii přesných přihrávek pak do půli přidala Věra Gärtnerová.

Polky hned v úvodu průnikem po straně snížily na 5:12. V zápase na těžkém bahnitém terénu se bojovalo o každý míč. V půli druhého poločasu Češky po mlýnu krásně přenesly hru na druhou stranu a Christine Tesařová položila. 17:5! Tuzemské hráčky pak už jen chytře dohrály a Julie Doležilová mohutným odkopem do zámezí duel ukončila.

„Je to neuvěřitelný pocit, ve hře jsme byly jsme velice trpělivé. Štěstí bylo tentokráte na naší straně,“ uvedla v interview ihned po vítězném zápase rozradostněná kapitánka Česka Petra Vacková. „Pracujeme hodně tvrdě, nikdy předtím jsme nehrály takovéto dva víkendy za sebou. Je to náročné fyzicky i mentálně, ale zvládáme to. Těšíme se na další zápasy.“ Češky minulý víkend skončily páté. Do Světové sérii postoupí pouze jeden tým ze dvanácti účastníků, ten, který v součtu obou turnajů posbírá nejvíc bodů. Před utkáním s Polskem v sobotu české hráčky podlehly v posledním zápase základní skupiny Belgii 5:19, postup do čtvrtfinále ale už měly jistý.

PÁTEK 28.4.

V pátek ve skupině Češky v dramatu porazily 24:17 Kolumbii. České ragbistky velice dobře zahálily a vysoko vedly, Kolumbijky však dotahovaly a závěr pořádně zdramatizovaly. Podobně dramatické bylo i české vystoupení ve skupině proti Papue Nové Guineji. Češky nakonec vyhrály 15:10.¨

Více informací o celé kvalifikaci zde

(VČETNĚ TABULEK, ROZPISŮ ZÁPASŮ A CELKOVÝCH VÝSLEDKŮ)


Všechna utkání kvalifikace najdete v záznamech zde


CFR54646.jpg

Česko vs. Jižní Afrika

CFR56005.jpg

Česko vs. Čína

_AAV4328.jpg

Česko vs. Polsko

pb

Generální partner

Hlavní partneři

Partneři

Institucionální partneři