Reprezentace

O ragbistech, kteří se v sobotu postaví českému týmu

V posledním utkání čeká národní tým mužů v ragby XV Ukrajina. Soupeř, který v současné době sídlí na spodku tabulky mistrovství Evropy Trophy, má za sebou zatím jen dvě utkání. Navzdory zapeklité situaci ve své vlasti však tým pokračuje a má ambice se udržet v úrovni Trophy.

Na sérii otázek před utkáním odpovídal hlavní trenér ukrajinského výběru Oleksander Prymachenko.

Na úvod je těžké odolat otázce, jaký dopad má probíhající válka na Ukrajině na národní ragbyový tým. Kdo v současnosti tvoří současné mužstvo a jak fungujete?

Válka má na ragby a naši účast v soutěži veliký dopad. Mnoho hráčů je v současnosti na frontě, nicméně se nám podařilo se dát na 6 dní dohromady a dokonce dorazilo i několik hráčů, kteří hrají ve Francii a Polsku.

V dosavadní sezóně jste hráli pouze dvě utkání, přičemž jak v utkání proti Chorvatsku, tak i proti Litvě se radoval soupeř. Jaké jsou vaše cíle pro zbytek soutěže?

Našim cílem je se udržet v této úrovni mistrovství Evropy. S válkou je to samozřejmě těžší, ale pokusíme se zítra předvést to nejlepší.

Formálně zítra půjde o vaše domácí utkání. Do Havířova jste dorazili již začátkem týdne. Jaké zde máte podmínky?

Zástupci havířovského klubu mají vše perfektně zorganizované a ve všem se nám snaží pomáhat. Díky tomu zde máme velice kvalitní podmínky pro naše soustředění a přípravu na utkání.

Očekáváte silnou podporu od ukrajinské menšiny žijící v okolí?

Ano, doufáme, že na utkání dorazí spoustu fanoušků ukrajinského týmu. Jejich podporu budeme potřebovat!

Naposledy se národní týmy Ukrajiny a Česka utkaly v roce 2013 ve Zlíně. Ukrajina tehdy zvítězila 17:10. S jakým výsledkem byste byli spokojeni zítra?

Doufám, že navážeme na tradici a zítra se nám podaří rovněž vyhrát. (smích)

Měli jste již možnost analyzovat hru českého týmu? Co by na ně mohlo platit?

Český tým je poměrně silným soupeřem. Mají dobrou obranu a organizovaný útok. Pokusíme se však jejich obranu prolomit a předvést nějakou pohlednou útočnou akci.

Mezistátní utkání mezi ragbisty Česka a Ukrajiny bude odehráno v sobotu, 23. března 2024 od 13:00 na stadionu RC Havířov. Půjde o střetnutí v rámci seriálu mistrovství Evropy úrovně Trophy, tedy pomyslné třetí výkonnostní úrovně v Evropě. Vstupenky na utkání jsou v předprodeji na stránkách Ticketportal, o novinářské akreditace je možné žádat skrze formulář. Přenos z utkání poběží na kanále ČT SPORT Plus.

Po závěrečném hvizdu bude na stejném hřišti od 15:00 odehrán ještě přípravný zápas mezi českým výběrem do 20 let proti výběru do 23 let.

Generální partner

Hlavní partneři

Partneři

Institucionální partneři