České sedmičkářky na druhém turnaji v Jihoafrické republice obsadily 4. místo, což je jejich doposud nejlepší umístění v Challenger Series. Celkově jim v průběžném pořadí série patří 6.místo. To jim zajistilo postup na třetí turnaj, který se odehraje 11.-12.dubna v polském Krakově.
V pátek rozehrály české reprezentantky druhý turnaj Challneger Series 2025. Do prvního utkání ve skupině vstoupily lépe soupeřky z Hong Kongu. Ujaly se vedení a svůj náskok, zejména díky slabé individuální obraně našeho týmu, brzy navýšily na 12 bodů. Češkám se podařilo do poločasu korigovat skóre pětkou Kristýny Riegertové a následnou konverzí Julie Doležilové při vyloučení jedné ze soupeřek. Druhý poločas bodově otevřel opět asijský tým a to hned dvěma pětkami. Pak se ale hra českého týmu proměnila. Obrana byla důslednější a týmu se dařilo déle držet balón a efektivněji využívat chyby soupeřek. Dvakrát se podařilo pokořit obranu Hong Kongu Kristýně Riegertové, jeden prokop přidala Julie Doležilová. Český tým dotahoval, ale obrátit skóre se mu nepodařilo.
Argentina byla jasným favoritem druhého utkání. Prohra by pro český tým znamenala velmi pravděpodobně konečnou v letošní Challenger Series. Fakt, že Argentina před několika hodinami porazila Hong Kong o téměř 30 bodů nadějím příliš nepřidával. Skóre otevřely jihoameričanky, Češky kontrovaly Pětkou julie Doležilové, která přidala i prokopnutí. Argentinky s odpovědí dlouho nečekaly. Do poločasu přidaly ještě dvě položení. V druhém poločase pokračoval tlak české obrany. Ta donutila jihoameričanky k chybě, kterou nemilosrdně potrestala Kristýna Riegertová. Argentinky ale také nepolevovaly a brzy nesly do českého pětkoviště další body. Netrvalo dlouho a z rychle rozehraného trestného kopu skórovala Anežka Marta Sládková. Následné prokopnutí Julie Durychová přiblížilo český tým na rozdíl dvou bodů. Zkušeně zahraný soupěřův mlýn přinesl Češkám nejen držená balonu, ale i vyloučení jedné ze soupeřek. Oslabení využily naše reprezentatnky obratem. Pětku z vlastní dvaadvacítky donesla do pětkoviště kapitánka týmu Lucie Roczny. Následnou konverzi proměnila Julie Durychová, čímž zpečetila výhru českého týmu.
Ve skupině tak měly všechny týmy po jedné výhře, ale Český tým, stejně jako Argentina ještě bonusový bod za těsnou prohru. Skupinové vítězství připadlo díky lepšímu vzájemnému utkání Češkám. Což znamenalo postup mězi top 4 týmy turnaje.
Semifinálovým soupeřem byl Češkám domácí tým. Naše reprezentantky hned od začátku ukazovaly, že se nevzdají bez boje. Dařilo se jim držet balón a vytrvale testovat obranu Afričanek. Dvě vyloučené hráčky soupeře pomohly českému týmu ke dvěma pětkám. Zpět v plném počtu ale jihoafričanku ukázaly svou sílu a do poločasu strhly vedení na svou stranu. Po poločase pak pokračovaly v jeho navyšování. Pokračovaly ale také v přestupcích, které vedly k dalším dvěma vyloučením. Během nich se českému týmu podařilo skórovat, ale na obrat v utkání to nestačilo.
Do zápasu o čtvrté místo proti Kolumbii vstupoval český tým pouze v deseti, oslaben o dvě zraněné hráčky. Kolubijky se záhy ujaly vedení a vytrvale ho navyšovaly. Češkám se podařilo výsledek jen korigovat pětkou Kristýny Riegertové.
Celkové čtvrté místo je doposud nejlepším výsledkem českého týmu za dobu jeho působění v Challenger Series. Celkové 6.místo v součtu obou turnajů znamená pro naše reprezentantky účast na třetím turnaji v polském Krakově, kam postupuje osm nejlepších týmů v součtu obou jihoafrických turnajů.
Výsledky utkání ve skupině:
Česko -Hong Kong 19:24
Argentina - Česko 22:26
Výsledky utkání play off:
Česko - Jihoafrická republika 15:21
Česko - Kolumbie 7:35
Pořadí druhého turnaje Challenger Series 2025:
1. Keňa
2. Jihoafrická republika
3. Kolumbie
4. Česko
5. Argentina
6. Thajsko
7. Uganda
8. Polsko
9. Belgie
10. Hong Kong
11. Samoa
12. Mexiko
MEZI TURNAJI
Český tým má za sebou čtyři dny věnované regeneraci a přípravě na další turnaj. V nabitém programu si dvě jeho členky našly čas podělit se o svoje dojmy nejen z turnaje. Obě se jmenují Sára, obě jsou v Jižní Africe poprvé a obě jsou poprvé ve své týmové roli na soutěžním turnaji. Sára Lea Exnerová po sedmi letech hráčského působení v týmu přešla na "druhou stranu" a zapojila se jako asistentka trenéra. Sára Dofková má na svém kontě dvě bronzové medaile z juniorských mistrovství Evropy a v této sezoně je prvním rokem mezi dospělými.
Rozhovor se Sárou Leou Exnerovou:
Jaké největší rozdíly vnímáš mezi tím být na turnaji jako hráčka a jako trenérka?
" Je to asi tak tisíckrát náročnější! Ve spoustě momentech bych si přála být jako hráčka. Protože jako hráčka se připravíš na trénink nebo zápas, odvedeš tu dřinu a pak je tvou prací jíst, regenerovat, spát a být zase na tréninku ready. Všechno je to za tebe naplánované, jídlo je pro tebe přichystané, máš prostě super servis. No a ta druhá strana je ta tvrdá práce vlastně pořád, protože když je trénink, tak jsi tam a vedeš nebo asistuješ. A když trénink není tak ho musíš připravit, nebo musíš shrnout ten co byl předtím, spoustu administrativní práce okolo, spoustu domlouvání, plánování tisíce různých scénářů. Do toho taky potřebuješ žít jako člověk a normálně se najíst a aspoň nějak normálně vyspat. Protože víš, že hráčky odvádějí na tréninku 100%, tak se jim snažíš ulehčit život v podobě připravování svačin nebo regeneračních drinků. Je tu prostě pořád co dělat. Vždycky totiž můžeš jít a s hráčkami konzultovat jejich stav, jejich potřeby, jejich přání. Je toho milion. Jako hráčka se staráš o sebe a jako trenérka se staráš o všechny a máš v hlavě, nebo se snažíš mít v hlavě, všech 12."
Je něco, co tě na trenérské roli překvapilo?
" Já si z toho děsně dělám srandu, ale musím to říct. Já teď víc než 2 roky dělala Au pair u rodiny a co mě nejvíc překvapilo je, že Kondičák a Au pair jsou vlastně úplně stejná zaměstnání. Haha. Ale je tam strašná spousta podobností. Vození dětí/hráček na aktivity/tréninky, připravování svačin, zjišťování jak se jim daří, jak jim je, adaptace na situaci. A co si teda moc užívám je ten „bez stresový zápas“. Proč v uvozovkách? Protože tam pořád nějaký stres je, pořád je to vzrůšo. ALE! Já mám stresy v těch obdobích mezi turnaji. Abych hráčky připravila, aby byly v nejlepší kondici. Ale pak na turnaji si to užívám a jsem fanoušek v první řadě."
Co ses naučila jako hráčka, co se teď snažíš předávat svěřenkyním?
" To asi není úplně o tom co jsem se naučila, ale jsem ráda, že jsem si to zažila jako hráčka, protože vím, jak ty turnaje probíhají. Neodjela jsem někam, kde nebudu vůbec tušit, jaký je režim, jak to funguje atd. Taky jsem se jako hráčka naučila ragby, takže i když je moje pozice v týmu jako kondiční trenérka, tak pořád mám přesah i do té hry a vím, co je důležité, co mě samotné pomohlo se ve hře zlepšit. Vidím, když holky dělají třeba technicky něco špatně a dokážu se snadno na turnaji adaptovat do role asistentky trenéra a ne jen tvůrce rozcviček. Rozcvička je asi tak 5% celé mé práce."
Co tě v Africe zaujalo?
" Žádný vepřový. Já bych si moc dala Full English Breakfast a je tu v podstatě všechno! Pečená rajčata, fazole, volská oka, žampiony. Ale chybí ta slanina a vepřové saussages. A pak mě teda moc zaujala ta nádherná, přenádherná, úchvatná a nebezpečná příroda."
Rozhovor se Sárou Dofkovou:
Jsi v letošní sezoně nově v ženské kategorii. Už jsi s týmem byla na turnaji v Elche, ale tohle je první soutěžní turnaj. Jaké byly tvoje pocity, když jsi poprvé vstoupila na trávník velkého stadionu?
" Samozřejmě jsem byla nervózní, ale taky jsem se strašně tešila, až si konečně zahraju můj první soutěžní turnaj v ženské kategorii a pořádně si ho užiju."
V čem je pro tebe největší rozdíl mezi juniorskou a ženskou kategorií?
" Největším rozdílem bude intenzita v zápasech a silnější soupeřky. Hra je tvrdší a rychlejší."
S čím jdeš do druhého turnaje?
" Do druhého turnaje jdu s menší nevozitou a s větším sebevědomím, což doufám, že se projeví na mém výkonu."
Je něco, co tě v Africe zaujalo?
" Na Africe mě zaujala krásná příroda, především Stolová hora, na kterou máme z hotelu krásný výhled."
Skupiny druhého turnaje Challenger Series 2025:
Skupina A | Skupina B |
Skupina C |
Skupina D |
Keňa | Argentina |
Jihoafrická rep. |
Kolumbie |
Uganda |
Česko |
Polsko |
Thajsko |
Belgie |
Hong Kong |
Samoa |
Mexiko |
Nominace hráček na druhý turnaj Challenger Series 2025:
- Baťhová Tereza, RC Sparta Praha
- Bolfová Veronika, RC Tatra Smíchov
- Dofková Sára, RC Bystrc
- Doležilová Julie, RC Tatra Smíchov
- Durychová Julie, RK Petrovice
- Gärtnerová Věra, RC Mountfield Říčany
- Riegertová Kristýna, RC Tatra Smíchov
- Roczyn Lucie, RC Mountfield Říčany
- Plevová Kristýna, RC Tatra Smíchov
- Skalová Anežka, Rugby Babice
- Sládková Anežka Marta, Legia Warszawa
- Tesařová Christine, RC Tatra Smíchov
Realizační tým
- Lionel Perrin (hlavní trenér)
- Exnerová Sára Lea (asistent trenéra)
- Benešová Adéla (fyzio)
- Steppanová Zuzana (manažerka)
Na serveru rugbyunion.cz a sociálních sítích ČSRU najdete další informace k české účasti na World Rugby Challenger Series 2025.