Ragby XV - Pohár

Nadstavba Poháru: týmy skupiny B porazily ty z "áčka"

O víkendu 16.-17. září došlo k prolnutí pohárových skupin. V rámci čtvrtfinálové nadstavby bylo v plánu celkem sedm utkání ve dvou hracích dnech. O překvapení přitom nebyla nouze.

Úspěšný víkend pro týmy ze skupiny B

Zatímco dva nejlépe umístěné týmy ze skupiny A (tj. Říčany a Tatra) měly tento víkend pauzu, Spartu s Pragou čekala konfrontace s Vyškovem a Slavií. V obou případech využily výhody domácího prostředí týmy, které vzešly z níže položené skupiny.

"Jednoduše, chybělo nám osm hráčů základní sestavy. Máme zranění, navíc se vykartoval Tomáš Luka. K tomu všemu se nám ještě nedařilo získávat auty na území soupeře, což na půdě Vyškova, který umí dobře skvěle zahrát, je vždy problém. Věříme, že doma budeme silnější," komentoval výsledek Sparty její trenér Eduard Krützner mladší.

"Spartu se nám podařilo porazit po sedmi letech! Rozhodla nejspíš úvodní dvacetiminutovka, kdy jsme si vybudovali dostatečný náskok a soupeře k ničemu nepustili," netajil spokojenost hrající trenér a kapitán Vyškova Martin Kovář. Jak však přiznal, uhájit náskok z prvního utkání nebude v Praze nikterak lehké. "Do Prahy pojedeme s málo hráči, máme nově zranění a řada hráčů také bude ve Francii, na utkáních mistrovství světa."

Na výsledku utkání, které skončilo výsledkem 37:29, se významně podílel i Jiří Pantůček. Hráč, který v minulosti získal titul i se Spartou položil tři pětky a dalších sedm bodů zařídil z kopů.

Téměř 100 bodů padlo i v dalším utkání mezi týmy ze skupin A a B, Pragou a Slavií. Dobrý nástup do útočné přestřelky měli domácí hráči Slavie. Praga prohrála první poločas 34:15 a navíc přišla o své kvalitní dva útočníky, Žaluda s Hrníčkem, kteří museli vinou zranění střídat. Praga i přesto dokázala dotáhnout, i díky hattricku kapitána Dana Hoška. Slavia se však vývoj utkání pohlídala a do odvety půjde s devítibodovým náskokem po výhře 51:42.

"Jsme stále ve hře a uděláme vše, abychom nepříznivý výsledek z prvního utkání obrátili. Náš vstup do utkání byl hrozivý. Slavii jsme v úvodu darovali 27 bodů. Je nutné uznat, že nabídnuté příležitosti náš soupeř skvěle využíval. Do příštího utkání se musí zlepšit obranná práce našich útočníků. Ragby je kontaktní hra a bez individuálního nasazení není možné vyhrávat," uzavřel čerstvě se navrátivší kouč Pragy Ntando "Biza" Manyosha.

Roli favoritů zvládly pak zbylé dva kluby původně nasazené ve skupině B. Celkem jasným výsledkem skončilo utkání mezi říčanským béčkem a Petrovicemi. Říčany zvítězily 38:10.

"Dařilo se nám neztrácet balony v rucku. Bohužel nás limitovalo množství technických chyb a špatných rozhodnutí. Nicméně jsme velice spokojeni s naší obranou, která nepustila Petrovice ke hře. Myslím, že i obrana bude klíčová k našemu odvetnému utkání příští sobotu v Petrovicích, kde zápas bude určitě vypadat zcela odlišně," předvídá trenér vítězných Říčan, Mirek Němeček. S očekáváním jiného utkání v odvetě souhlasil i hrající sportovní ředitel Petrovic Raymond Burnard:

"Říčany měly mezi útočníky řadu extraligových hráčů, jejíchž nasazení umožnila herní pauza říčanského áčka. Ti již příští týden nebudou k dispozici a tak očekávám úplně jiný zápas. Na co se musíme zaměřit v Petrovicích jsou skládky jeden na jednoho," ozřejmila 26 letý Burnard, který do Petrovic přišel z Jižní Afriky právě přes Říčany.

Oproti papírovým předpokladům jednoznačné bylo i jihomoravské derby mezi Dragonem Brno a Zlínem - 48:8. Utkání poznamenaly značné absence na obou stranách, které způsobila účast hráčů na MS ve Francii.

"Takové vítězství jsme vůbec nečekali, z důvodu chybějících důležitých hráčů jsme se obávali standardních situací. Ale skvěle jsme bránili. Možná se kluci vybičovali, když věděli, že musí," nešetřila chválou na adresu "draků" sportovní ředitelka Dragonu Linda Vrátníčková. Výkon soupeře, ale i svých hráčů pak ocenil zlínský trenér Daniel Chytil:

"Zlínští hráči bojovali v celém utkání a zejména v prvním poločase byly domácímu Dragonu vyrovnaným soupeřem. Ve druhém poločase se převaha domácích, kteří ovšem také nebyli v kompletní sestavě, již projevila výrazněji. Velmi často uplatňovali své dobře nacvičené protlačované mauly. Skvělé kopy ve hře i na branku prováděla brněnská útoková spojka Jan Tieber. O to víc nás však těší bojovnost zlínských hráčů, kteří v poslední akci utkání položili svou čestnou pětku."

Budoucnost odvety hrané ve Zlíně je však nejisté. Problémem je nedostupnost zlínského hřiště, které si tamní ragbisté pronajímají od města. Oba kluby utkání chtějí odehrát. Jasno v tom, zdali se odveta odehraje a kde, by mělo do tří dnů.

Souhrn z nedělních utkání

Zbylá tři utkání se odehrála v neděli. Čtvrté utkání mezi Tatrou B a Přeloučí bylo kontumováno ve prospěch pražského týmu z důvodu odhlášení Přelouče ze soutěže.

Svůj den neměly týmy původně ze skupiny C. Slavia B utrpěla na domácí půdě porážku s Olomoucí, Ostrava od Bystrce a Havířov od vídeňského Donau.

"Rozhodla větší zkušenost soupeře. Náš velmi mladý tým nedokáže udržet koncentraci celý zápas a vyvarovat se hrubých individuálních chyb. Bohužel pro nás, soupeř tyto chyby dokázal využívat a získával poměrně snadno území a dostával nás pod tlak. Pokud se nám podaří v druhém zápase tyto chyby eliminovat, můžeme hrát daleko vyrovnanější zápas," zhodnotil zápas proti Vídni zkušený Patrik Kovács z Havířova. Havířov půjde do odvety po porážce 21:45.

"Havířov začal velice dobře a my měli problémy s tím se do utkání dostat. Dělali jsme spoustu chyb. Přispělo k tomu i nečekaně horké počasí, ale to bylo pro obě mužstva stejné. Byl to dobrý souboj s Havířovem, který byl velmi silný v mlýnech. Těšíme se na odvetné utkání," uznal kvality soupeře po utkání i manažer vídeňského týmu Andreas Schwab.

Bystrc zvládal roli favorita v Ostravě a do druhého utkání, které se bude hrát příští neděli na severu Brna, půjde s náskokem 13 bodů po vítězství 27:15.

A nakonec oslavy sobotní výhry Slavie se podařilo narušit Olomouci. Její hráči měli senzační vstup do utkání a výhrou 28:14 nad béčkem "sešívaných" si vytvořili skvělou pozici do odvetného utkání, které se bude rovněž příští víkend hrát v hanácké metropoli.

"Na utkání na Slavii jsme odjeli v sestavě bez pár zkušených hráčů, ale s odhodláním částečně odčinit z naší strany zpackanou jarní baráž, což se našemu mladému týmu dokonale povedlo. Utkání, i přes velké teplo, mělo myslím pěknou úroveň se spoustou krásných ragbyových okamžiků, ke kterým svým kvalitním výkonem velmi přispěl i pan rozhodčí Fořt," prohlásil po utkání olomoucký trenér Jiří Šívr.

Kompletní výsledky, včetně statistik z utkání můžete sledovat v sekci Soutěže. V této sekci naleznete i rozpis utkání pro příští víkend.

Fotografie: ilustrační, autor: Martin Flousek

Generální partner

Hlavní partneři

Partneři

Institucionální partneři