Domácí soutěže

Odvety baráží: utkání, ve kterých půjde o všechno

Ačkoli finále extraligové soutěže proběhlo minulý víkend, v soutěžích mužů se ještě můžeme těšit na pořádný přídavek. Odvetná utkání baráží nám totiž prozradí složení Extraligy pro ročník 2025. A hrát se nebude jen o Extraligu.

Jeden musí z kola ven: Dragon vs. Slavia

Ragbyová Slavia Praha, nejstarší klub na území bývalého Československa, je jen krok od vytouženého návratu do nejvyšší soutěže. Během jara byli "sešívaní" stoprocentní a porazili všechny své soupeře v 1. lize. Jedinou větší výzvu pro Slavii představovali ragbisté Vídně, ale i ty se podařilo v obou případech zdolat. Slavia se díky tomu dostala do baráže o Extraligu. Jejich soupeřem je Dragon Brno, který se v letošním ročníku umístil na posledním, šestém místě, a proto svou účast v dalším ročníku Extraligy musí hájit.

První barážové utkání začali o fous lépe ragbisté Dragonu, kteří položili první pětku. Těsně před koncem první půle alespoň snížil na 5:7, z pohledu domácích, snížil Matyáš Hora. V druhé poločase se vedení střídalo a nakonec rozhodla pětka domácího Davida Miřáckého, která padla v 79. minutě. Slavia díky tomu urvala vítězství 17:15. Čeká ji však odveta na obávaném hřišti Dragonu, v tzv. kleci.

"První utkání hodnotím pozitivně, těsný výsledek se dal očekávat. Brno hrálo v posledních kolech výborně a každého soupeře potrápilo," pochválil vzrůstající výkonnost soupeře trenér Slavie Martin Javůrek. O něco méně pozitivní pak byl muž stojící na lavičce soupeře - trenér Dragonu, Ondřej Kutil.

"Spokojený s výsledkem určitě být nemohu. Určitě, ať už prohra nebo případná výhra o dva body, z pohledu celé baráže, nic neřeší. Vždy je ale důležité vyhrát, byť o jediný bod. Na morálku je to vždy dobře," vysvětloval význam vítězství pro psychiku hráčů Kutil. Právě psychika a její projevy můžou hrát v odvetě velkou roli. Bude to utkání, ve kterém se rozhodne o tom, jakou soutěž budou kluby příští rok hrát. Slavie si své v 1. lize vytrpěla a Dragon rozhodně nechce sestoupit.

"Jestli jsem nervózní? Řeknu to takhle: pokud bych nebyl, je něco špatně. Každej zápas je nová válka a pokládají se znova otázky jako jestli se udělalo vše, co se mohlo udělat, jestli budeme mít vůli vyhrát a podobně," řekl k nervozitě trenér Dragonu Kutil. Rovněž Martin Javůrek vnímá nervozitu jako jev, který je naprosto v pořádku.

"Nervozita je zdravá a myslím, že kluci jsou už oproti prvnímu utkání v pohodě. V Brně očekávám těžké utkání, ale oproti dosavadním zápasům v první lize si taková utkání užíváme. Musíme zvládnout se soustředit na hru, co chceme hrát, a pokud to dodržíme, tak utkání vyhrajeme," věří trenér Slavie před utkáním, které se bude hrát v sobotu 8. června, od 15:00 v brněnských Cacovicích.

Sparťané odehrají domácí utkání na Pragovce

K setrvání v nejvyšší soutěži má zatím dobře nakročeno Sparta. Tým, který překvapivě neprobojoval do nejlepší čtyřky, zvládl utkání ve Vídni, kde vyhrál 31:20.

"Mohli jsme si přivézt i větší bodový náskok, ale v závěru utkaní jsme neudrželi potřebnou koncentraci a Donau bodově dotahovali. Musíme se na podobná zaváhání zaměřit a také odstranit některé další chybičky z Vídně," hodnotil první utkání baráže trenér Sparty Eduard Krützner mladší. S výkonem mužstva v prvním barážovém střetnutí byl spokojený i vedoucí vídeňského týmu Andreas Schwab. Na hře ragbistů z rakouské metropole ocenil schopnost Spartě konkurovat. Během odvety v Praze však musí přidat.

"Abychom zvrátili vývoj v baráži, celý tým ze sebe bude muset dát maximum. Musíme se držet herního plánu a udržet disciplínu," soudí čtyřiapadesátiletý Schwab. Případný postup do Extraligy by byl pro ragbisty Donau splněným snem: "Postup do Extraligy byl naším cílem již od začátku. Během uplynulých 18 měsíců, co působíme v českých soutěžích, vidím na týmu ohromné zlepšení. Jsme si vědomi, že účast v Extralize by vyžadovala značná zlepšení našeho herního výkonu - hrát s extraligovými týmy každý týden by byla obrovská výzva."

Splnění snu ragbistů Donau se zcela pochopitelně budou snažit překazit ragbisté Sparty. Ti přitom budou čelit jedné speciální výzvě. K dispozici pro odvetu totiž nebudou mít své domácí hřiště. "Bohužel, nemůžeme hrát na domácím hřišti, které je obsazeno mezinárodním turnajem ve volejbale na trávě," vysvětluje trenér Krützner. Jako náhradní tak ragbisté Sparty využijí hřiště Pragy, které se nachází jen 2 kilometry proti proudu říčky Rokytky.

"Praga nám bude ale vyhovovat, není to navíc daleko z naší domovské základny, kde se tým před utkáním sejde. Hřiště je podobně velké jako Sparťanské, což by mělo vyhovovat našemu hernímu systému. Na Donau je stadion s umělou trávou o dost menší. V Rakousku jsme hráli za deště i bouřky, ale podobná předpověď je i na sobotu v Praze, tak uvidíme. Poděkování patří našim sousedům na Praze 9, že nám umožnili odehrát toto důležité utkání na svém hřišti," zakončil s vděkem trenér Sparty, který většinu své hráčské a trenérské kariéry strávil právě na Pragovce.

Utkání RC Sparta Praha proti RU Donau Wien se bude hrát rovněž v sobotu, od 14:00 na již zmiňovaném hřišti RC Praga Praha.

V Bystrci se počítá s tvrdým a vyrovnaným zápasem

O víkendu se nebude hrát jen o Extraligu. O udržení a postup se utká dalších 10 mužstev. Z nich to zřejmě nejostřeji sledované pak v brněnském areálu Ondřeje Sekory. Tamní ragbisté Bystrce přivítají doma hráče RK Petrovice. Domácí budou mít, podobně jako Slavia, hubený náskok dvou bodů, protože před dvěma týdny svého soupeře porazili 27:25.

"Věděli jsme, že Petrovice jsou houževnatý soupeř a to se potvrdilo. Začátek zápasu nám vůbec nevyšel a po 12 minutách jsme prohrávali o dvě pětky. Podařilo se nám ale uklidnit hru a postupně utkání zvrátit v náš prospěch. S výkonem ale nejsme spokojeni a to jak my, realizační tým, tak hlavně hráči, kteří vědí, že umí zahrát velice solidně. V tomto zápasu se ale nedrželi našeho systému a dělali špatná rozhodnutí," uznal trenér brněnského týmu Jakub Vrána. O kvalitách a potenciálu brněnského týmu se před odvetným utkáním vyjádřil i trenér Petrovic Přemysl Brádle.

"Věděli jsme, že nás čeká těžký soupeř a že jeho umístění v tabulce 1. ligy neodpovídá kvalitě týmu. Z té spodní čtyřky, co bojovala o baráž, se jedná o nejsilnějšího možného soupeře. Zápas tomu odpovídal, hrálo se velmi aktivně. Brzy jsme vedli, ale postupem času převzal iniciativu Bystrc a třema pětkama po sobě otočil skóre. Bystrc nakonec udržel dvoubodový náskok do konce. A můžu děkovat naší obraně, že Bystrc nevyhrála větším rozdílem, protože zejména jejich útok byl velmi nebezpečný, takřka z každé akce útoku byli schopni skórovat," nešetřil slovy chvály směrem k soupeři Brádle. Jeho mladý tým, ve kterém nechybí ani několik mládežnických reprezentantů, si však tlak před odvetou příliš nepřipouští.

"Psychika je dobrá, nálada výborná. Kluci trénují a vědí, že vše mají ve svých rukou. Všichni víme, o co se hraje. Dva body do odvety je nic. Zápas na Bystrci bude rozhodně těžký, ale budeme připraveni," říká odhodlaně Přemysl Brádle. Vyrovnané utkání vyhlíží i tábor soupeře. "Čekám opět velice tvrdé utkání, které rozhodne bojovnost a disciplína. Věřím, že jsme se z minulého utkání poučili a odehrajeme utkání tak, jak se na něj celý týden tvrdě připravujeme - tedy vítězně," předvídá bystrcký Vrána.

Utkání RC Bystrc - RK Petrovice se odehraje v neděli na hřišti brněnského týmu od 14:00.

Rozpis všech barážových utkání pak naleznete v grafice níže. Celkově vítězným týmem v dané dvojici bude vždy ten, který v součtu získá v obou utkání lepší skóre. V případě shodného počtu bodů po konci druhého utkání pak následuje prodloužení 2x15 minut. Kdyby nerozhodný výsledek panoval i po něm, bude se kopat na branku.

Úvodní fotografie z prvního utkání RU Donau Wien - RC Sparta Praha (autor: Ronald Wurwal)

Generální partner

Hlavní partneři

Partneři

Institucionální partneři