Ragby XV - Extraliga

Praga a Dragon udrželi extraligu. Vyzyvatelé Vídeň a Přelouč neuspěli

Třetí červnová sobota byla ve znamení barážových utkání o Extraligu ragby XV mužů. Jako první se utkala Praga s Přeloučí. Pražský tým boj o záchranu zvládl a zvítězil 50:19. Poté od páté hodiny nastoupil Dragon Brno ve vídeňském Prátru proti domácímu týmu Donau. Moravané vyhráli 37:22 a rovněž tak uhájili extraligovou příslušnost. Extraliga se v příštím roce bude hrát ve složení: Říčany, Sparta, Tatra Smíchov, Vyškov, Dragon Brno a Praga.

BARÁŽE O EXTRALIGU RAGBY 2024 (hráno 17. 6. 2023):

RC Donau Vídeň - RC Dragon Brno 22:37 (10:15)

Podrobné statistiky zápasu zde

Vedro, vítr, Vídeň a umělá tráva. To byla konstelace, za které nastoupil Dragon Brno k barážovému zápasu o extraligu proti domácímu RC Donau. Hosté z Moravy v celém zápase neprohrávali, už ve 12. minutě zavěsil první pětku Jakub Opluštil. Vídeňští za pár minut snížili z trestného kopu. Po půli hry Brno opět navýšilo náskok pětkou, tentokráte pokládal Jiří Buryánek. A opět minut později navýšil vedení další hráč Dragonu Timotej Pochopeň.

Zdálo se, že do kabin se půjde s poměrně slušným náskokem na Vídeň. Ale domácí ještě těsně před půlí snížili na 10:15. „První půle byla vyrovnaná, soupeři vždy navázali na naši pětku,“ hodnotil zápas jeden z trenérů Brna Petr Giacintov. Dragon nastoupil bez jednoho z klíčových hráčů vazače Romana Sklenského, který dostal stopku pro červenou kartu. Na pozici v roji ho netypicky nahradila usměvavá tříčtvrtka Jan Tieber. A ragbista – srdcař si vedl velice dobře.

Dáš versus dostaneš pokračovalo i v úvodu druhé půle. Když „zapětkoval“ mladý Šimon Hlůšek, vzápětí odpověděl vídeňský Moritz Schwab. 15:20. V 62. minutě zaúřadovala brněnská útoková spojka Mohamed Ali Samet: nejprve položil a poté i prokopnul. 17:27. O osm minut později navýšil opět Timotek Pochlopeň na 17:32. „Ve druhé půli jsme se trochu odtrhli,“ komentoval vývoj duelu Petr Giacintov. Rakušané pak už jen snížili na 22:37. „Hráli jsem jak jsme chtěli, neměl jsem strach, že to nezvládneme,“ uvedl k utkání Zbyněk Schütz, mlýnová spojka Dragonu i české reprezentace.

Sebevědomý projev Brno podtrhnul i fakt, že trenéři zapojili do tak důležitého zápasu i velmi mladé hráče. „Tohle se povedlo, patřili k nejlepším,“ ohodnotil výkony Šimona Hlůška či Mikuláše Tichého Petr Giacintov. Brno zaslouženě slaví, nejvíce si to „užijí“ zmiňovaní junioři. „Mladá rybízáci se v rámci zápisného museli vykoupat v místním rakouském rybníce. Tak to prostě u nás chodí,“ usmíval se spokojený Zbyněk Schütz.

Autorem reportáže z utkání Donau - Dragon je Petr Býma.

RC Praga Praha - RC Přelouč 50:19 (33:12)

Utkání hrané již od 11. hodiny dopolední začala lépe domácí Praga. Po čtvrt hodině hry si vybudovala náskok 19:0 a zdálo se, že příznivci domácího týmu se již nemusí obávat sestupu. Toto zdání vzápětí narušil přeloučský Oldřich Chrbolka, kterému se během tří minut podařilo položit dvě pětky a tím i, společně s kopajícím Janem Kohoutem, snížit na 19:12.

K výraznému zdramatizování vývoje utkání však nedošlo. Praga do konce prvního poločasu přidala dvě pětky, tři další po přestávce a tím si i pohlídala poměrně hladké vítězství nad přeloučskými borci. O všechny pětky hráčů ve žlutočerných dresech se postarali letošní posily vysočanského klubu. Jednu dal Hošek, dvě "Soso" Mqalo a pětkrát donesl míč do pětkoviště soupeře Monwabisi "Landon" Mkhwakhwi. "Ať už hraju na třičvrtce nebo na křídle, vždycky jsem hladový po balónu a chci dát pětku," řekl po utkání Jihoafričan Monwabisi, který se spolu se svým starším krajanem vrací začátkem července do vlasti.

Bizoni z Přelouče tak měly alespoň poslední slovo v podobě pětky. V závěru utkání pokládal Jakub Čížek, čímž snížil na konečných 50:19 z pohledu domácí Pragy. "Výsledek rozhodně zklamáním není, přijeli jsme sem s tím, že nemáme co ztratit," komentoval utkání po jeho konci trenér Přelouče Tomáš Fyrbach. Podle něj konečné skóre odpovídalo i předvedené hře, zvláště v útoku, kde Pragovky dominovala díky posilám z Jižný Afriky. Narozdíl od finále 1. ligy hrané ve Vídni nemusel čtyři a čtyřicetiletý kouč zasahovat do hry, což mu, dle jeho vlastních slov, vůbec nevadilo. "Chtěl bych poděkovat všem fanouškům, kteří sem dorazili nás podpořit a Pragovce za hezké utkání." uzavřel Tomáš Fyrbach krátký rozhovor pro server rugbyunion.cz.

Zvláštní příchuť mělo utkání pro dvojici trenérů z Pragy. Pavel "Varda" Šťastný ml. a Michal Kinter ho absolvovali, alespoň na nějakou dobu, naposledy z pozice asistentů hlavního trenéra. "Byla to čest," komentoval své angažmá bývalý hráč medvědů od Rokytky Michal Kinter a neskrýval dojetí. Na ty těžší chvíle trénování posléze vzpomínal "Varda": "Bylo tam s klukama dost práce. Řekl bych, že teď ke konci sezóny se nám dařilo ve hře ukázat to, co jsme dlouho trénovali. Z toho jsem měl radost, ale teď je čas si na chvíli odpočinout." Nicméně, uplně se ztratit ze scény nemají v plánu. "Když jste v tom celý život, těžko z ragby odejte úplně. Navíc tu mám dva syny. Momentálně to vypadá, že se budu věnovat kategorii U16," nastínil své další kroky bývalý reprezentační pilíř Pavel Šťastný, který trenérsky u "A" týmu Pragy působil od roku 2019.

Autor fotografie: Martin Vacek