ČSRU

Roman Šuster jmenován sportovním ředitelem ČSRU

Výkonný výbor České rugbyové unie jmenoval na pozici sportovního ředitele Romana Šustera. Bývalý profesionální hráč a kapitán národního týmu, v současnosti šéftrenér mládaže, člen výkonného výboru a trenér národního týmu chlapců do 20 let tak zaplňuje nějakou dobu neobsazenou pozici. Co bude v jeho kompetenci a jaká témata vidí jako prioritní v českém ragby?

Žádné velké překvapení

"Roman v praxi agendu sportovního ředitele už nějakou dobu vedl. Jeho jmenování je tak spíše formální záležitostí," komentoval svůj návrh předložený na červencové schůzi výboru ředitel ČSRU Pavel Myšák. Návrh byl jednomyslně přítomnými členy výboru přijat a tak 44 letý Šuster usedá na post, který byl zhruba rok a půl neobsazen. Naposledy Antonínem Brabcem.

V gesci sportovního ředitele je poměrně rozsáhlá agenda, do které spadá strategické směřování veškerých sportovních záležitostí včetně reprezentací, rezortních center, domácích soutěží, ženského ragby a mládeže. Krom toho by se měl starat i o témata vzdělávání, rozvoje a dohlížet nad úsekem rozhodčích. Důležité je však dodat, že jeho jmenováním není žádná z existujících rolí zastávaná jinými osobami zrušena, či upravena.

Cílem je v první řadě kontinuita

"Jako první věc, kterou vnímám jako potřebnou, je společně s ředitelem (Pavlem Myšákem - poznámka redakce) a pracovní skupinou dát dohromady strategický plán, podle kterého budeme fungovat," odpovídal Roman Šuster na dotaz, jaké první kroky plánuje v nové funkci. Jasno má i v prioritách v oblasti sportu.

"Je důležité udržení současného stavu. To znamená udržet a postupně vylepšovat to, co jsme dosud nastavili. Tím myslím udržet všechny reprezentace v chodu, udržet a pokračovat v nastaveném formátu domácích soutěží po následující tři a půl roku, tedy zbytek volebního období současného výkonného výboru," představuje výčet ambicí nový sportovní ředitel unie a zároveň dodáv podrobnosti k tématu reprezentací.

"Udržet se v Trophy, rozjet Super Cup a přepracovat projekt Dukla. Chtěl bych, aby Dukla v jarní části sezóny poskytla podmínky pro přípravu na sedmičky, která nám umožní se vrátit do Championship nebo alespoň hrát špičku úrovně Trophy. Na podzim bych pak rád projekt Dukla optimalizoval pro patnáctky. Co se týče ženského ragby, doufejme, že se nám podaří udržet podporu od Národní sportovní agentury a holkám se podaří kvalifikovat na Olympiádu," věří Roman Šuster ve výsledky dlouhodobé práce, kterou řídí manažerka Ženského ragby Hana Schlangerová společně se svým týmem.

Zmínil i záměry pro další oblasti. Význam vidí v projektu Sportovních center mládeže, který mezi kluby rozděluje peníze na výchovu talentované mládeže. V rámci rozpočtu unie se bohužel nedostává dostatečných financí na optimální podporu všech klubů, které o účast v tomto projektu projevily zájem a zároveň splnily stanovené podmínky.

Sedmičky, nebo patnáctky?

Vzhledem k rozsáhlému počtu cílů ve sportovní oblasti jsme se Romana ptali, jaké ragby by, v případě že dojde na "lámání chleba", od něj dostalo prioritu - zdali patnáctky, nebo sedmičky, případně ženy, nebo muži.

"Obecně se musíme snažit udržet všechny kategorie. Proto jsem jako cíl zmínil udržení současného stavu, kdy se nám nějakým způsobem daří podporovat vše. Holky mají reálnou šanci dostat se na Olympiádu a navíc na to mají podporu od státu, proto je nemůžeme upozadit. Nemůžeme je ale naopak ani upřednostnit z toho důvodu, že jich je početně oproti mužům mnohem méně v ragby. Sedmičky jsou olympijský sport, ty odříznout nemůžeme, ale zároveň, chceme i silné patnáctky. Patnáctkové ragby představuje celkový průřez ragbyovou veřejností - zahrnuje všechny hráče - a navíc, celosvětově jsou patnáctky z pohledu popularity tahounem. Proto není možné na tuto otázku jednoduše odpovědět, mírně vyšší prioritu bych však osobně přisoudil patnáctkám, abychom s chlapama byli schopni jednou postoupit do ME úrovně Championship," uzavírá své odpovědi novopečený sportovní šéf českého ragby.

Nezbývá než mu do nové funkce popřát mnoho zdaru a pevných nervů.

Generální partner

Hlavní partneři

Partneři

Institucionální partneři