Domácí soutěže

Šlágr kola: Sparta - Vyškov

Ze tří utkání, která budou odehrány v posledním kole základní části Extraligy, je jedno, které nad ostatními jasně vyčnívá. Na Podvinném mlýně dojde k druhému vzájemnému střetnutí mezi Spartou a Vyškovem. A půjde v něm o hodně!

Půjde o utkání mezi loňskými finalisty, ragbisty Sparty a Vyškovem, který se v extraligovém ročníku 2023 umístil na čtvrté příčce. Teď budou oba týmy bojovat o poslední, čtvrté postupové místo do play-off. Uspět však může jen jeden. Lépe mají přitom nakročeno ragbisté z Vyškova, kteří mají před Spartou náskok tří bodů. Rozdíl ve skóre obou týmů je přitom velice nízké, Sparta má skóre horší o pouhé čtyři body. Za určitých okolností tak může do semifinále postoupit Vyškov i kdyby byl Spartou poražen. Muselo by však jít o porážku těsnou. Oba týmy proto budou muset jít do utkání naplno a chtít za každou cenu zvítězit. V obou táborech jsme se tak snažili zjistit, v jaké formě se před klíčovým utkáním mužstva nacházejí.

Vyškov do finiše s novým trenérem

Zřejmě největší překvapení v sestavě vyškovského týmu bude v kolonce hlavní trenér. Před sérií nejdůležitějších utkání sezóny totiž trenérské žezlo od Pavla Paly převezme Karel Berounský starší. Bývalý hráč Pragy a posléze trenér na Tatře a Olympu povede vyškovské ragbisty právě od sobotního duelu se Spartou. Proběhlé změně na pozici vyškovského trenéra se budeme ještě věnovat ve speciálním rozhovoru. Již nyní jsme mu však položili několik otázek týkajících se nadcházejícího "mače".

"Nálada v týmu je bojovná a odhodlaná. Hráči si uvědomují důležitost nadcházejícího utkání a jsou plně koncentrovaní na svůj výkon," konstatoval Karel Berounský starší, který včera oslavil své 59. narozeniny. Výhodou pro něj je skutečnost, že bude k dipozici téměř celý hráčský kádr.

"Kromě zraněného Trunečky budeme mít k dispozici všechny ostatní hráče. Trénujeme velmi intenzivně a ladíme detaily, které budou mít vliv na průběh zápasu. Hráči jsou připraveni dát do zápasu maximum. Sestava bude postavena tak, aby co nejlépe čelila silným stránkám Sparty a zároveň využila našich předností v útočné fázi," prozrazuje část taktiky Berounský. Strašák v podobě baráže a případného sestupu sice představují reálnou hrozbu, tým se ale nyní plně soustředí na nadcházející utkání, ve kterém je odhodlaný uspět.

Sparta se zraněními a odhodláním

Pražský tým z Podvinní se musí popasovat s marodkou. Již od začátku sezóny není k dispozici reprezentační tříčtvrtka Kulhavý a otazník visí i nad dalšími klíčovými hráči jako jsou Vladan Diviš a Tomáš Forst. Navíc, kvůli trestu nebude k dispozici ani Lukáš Hřebačka, taktéž hráč seniorské reprezentace a dvojče kapitána Richarda Hřebačky. Sparta tak pravděpodobně postaví mladý tým složený z vlastních odchovanců.

"Máme velmi mladý tým, který se musí připravit na tak důležité utkaní samozřejmě herně, ale také mentálně. To považuji za velmi důležité. Návod je dobré naladění tréninků a pohoda na mítincích týmu," zdůrazňuje roli psychické pohody trenér Sparty Eduard Krützner ml. Dle jeho slov se tým momenálně nachází ve složitější situaci i díky tomu, že letos vsadil na vlastní hráče.

"Vybrali jsme si cestu bez posil, která je sice těžká, ale brzy může týmu jen pomoci," poukazuje zkušený kouč na skutečnost, že Sparta pro letošní ročník Extraligy, na rozdíl od většiny svých soupeřů, neangažovala nové hráče ze zahraničí. Sparta má pak v rukávu ještě jedno eso, kterým je výhoda domácího prostředí. "Věříme v dobrou podporu domácích fanoušků, která nás požene do play-off," konstatuje na závěr minirozhovoru Krützner.

Hraje se v sobotu od dvou

Favorita je v utkání jen těžké hledat. V posledních pěti vzájemných utkáních vítězila Sparta třikrát, přičemž jednou kontumačně, když se tým Vyškovských nesešel na pohárové utkání. Vyškov si připsal dvě vítězství. To druhé letos na konci března, kdy se oba soupeři potkali naposledy.

Tým, který v utkání uspěje se, s nejvyšší pravděpodobností, potká v semifinále s úřadujícími mistry z Říčan na jejich půdě. Poraženého pak bude čekat baráž o udržení v nejvyšší soutěži proti vídeňskému Donau.

Utkání Sparta - Vyškov se hraje v sobotu, 18. května od 14:00, a bude rovněž přenášena na kanále ČT Sport Plus.

Kromě šlágru kola na "Podviňáku" se bude hrát i na Tatře (od 13:00 Tatra vs. Dragon) a v Říčanech (od 15:00 Říčany vs. Praga). Přehled dalších, vybraných utkání naleznete v grafice níže.

Generální partner

Hlavní partneři

Partneři

Institucionální partneři