Reprezentace 7s - ženy

HSBC Sevens Challenger 2024: Ženy na prvním turnaji v Dubaji osmé

Česká ženská reprezentace si po bojovných výkonech veze z první turnaje World Rugby HSBC Challenger Series 8.místo.

V úvodním utkání turnaje naše reprezentantky čekalo Mexiko, se kterým na jaře v Jihoafrické republice těsně prohrály. V pátek nedaly české lvice soupeřkám ze střední Ameriky žádnou šanci a jasně je přehrály o 34 bodů. Očekávaný byl souboj s Keňou. Byť je tým nováčkem v Challenger Series, prošel v posledním roce velkým rozvojem a na kontinentálním šampionátu dělal velké potíže loňským vítězskám Challenger Series a účastnicím letošní Světové série z Jihoafrické republiky. Zápas začal lépe pro afričanky, ale Češky se nevzdávaly. K tomu začaly mít Keňanky potíže s disciplínou. Českým hráčkám se podařilo v dramatickém závěru utkání udržet výhru na své straně.

Podle nového systému turnaje už v základních skupinách není možné remizovat. Týmy získávají bonusový bod za prohru o méně než sedm bodů. Každý bod a každá pětka se tedy počítá, ať už kvůli postupu do čtvrtfinále, nebo jestli budete hrát o konečné 5. nebo o 7. místo. Díky pátečním vítězstvím si reprezentantky zajistily už po prvním hracím dni postup do čtvrtfinále turnaje.

Do sobotního posledního utkání ve skupině tedy mohly nastupovat bez tlaku, narozdíl od svých čínských soupeřek, které měly na kontě po dvou utkáních pouze jedno vítězství. Číňanky ale neponechaly v zápase nic náhodě. Po většinu času držely balon a navyšovaly skóre. Před závěrem utkání se Julii Doležilové podařilo pouze korigovat výsledek. Ve čtvrtfinále přisoudil systém turnaje našim hráčkám známé ze skupiny - tým Keni. Utkání bylo opět velmi dramatické, v poločase byl stav vyrovnaný 12:12. V druhé půli se ale češkám nedařilo, naopak Keňaky navyšovaly skóre až na konečný výsledek 22:12.

Prohra ve čtvrtfinále poslala Češky do závěrečného utkání o 7.místo proti Thajsku. V něm si český tým nedokázal poradit s na hbitými Thajkami. Konečné skóre zápasu se zastavilo na 31:12 pro asijský tým.

Reprezentační trenér Vít Chalupa k turnaji řekl: "Z pohledu našeho cíle (úspěchu v letošní olympijské kvalifikaci pozn. red.) jsme měli super rozlosování. Dva nejsilnější týmy ve skupině. S Kenyou jsme hráli dokonce dvakrát, dle systému jsme na ní narazili znovu ve čtvrtfinále. z pohledu výsledku v Dubaji to ale byla ta nejtěžší skupina. Takže 6 bodů a kladné skóre v základní skupině nás moc těší. Naopak vyšší prohra s Čínou a těsná prohra ve čtvrtfinále nás automaticky odsoudily do bojů o 7. místo, kde jsme nenašli recept na hbité Thajky."

"Bylo poznat, že se jedná o olympijský rok, úroveň týmů šla dost nahoru. Příkladem je Čína. Zápas s ní byl hodně těžký. Rychlost a přímočarost útočení nám na prvním turnaji dělaly velké problémy. Našim hráčkám patří velká pochvala za bojovnost a vzorný profesionální přístup na turnaji. I s ohledem na to, že turnaj je v lednu, což je pro nás úplně nové."

"Potvrdili se nám nebo jasněji ukázali věci, na kterých musíme poctivě pracovat, abychom mohli více konkurovat těm nejlepším týmům. Obzvláště těm z Asie," uzavřel svůj komentář k prvnímu soutěžnímu vystoupení našich žen trenér Chalupa.

Všechny zápasy můžete shlédnout ze záznamu na webu Rugby Pass.

Výsledky českého týmu na turnaji v Dubaji:

 • 12.1. Česko- Mexiko 34:0 (utkání ve skupině)
 • 12.1. Česko - Keňa 12:10 (utkání ve skupině)
 • 13.1. Čína - Česko 30:7 (utkání ve skupině)
 • 13.1. Keňa - Česko 22:12 (čtvrtfinále)
 • 14.1. Thajsko - Česko 31:12 (utkání o 7.místo)
Celkové pořadí turnaje žen:
 1. Čína
 2. Keňa
 3. Argentina
 4. Uganda
 5. Belgie
 6. Polsko
 7. Thajsko
 8. Česko
 9. Papua Nová Guinea
 10. Hong Kong
 11. Paraguay
 12. Mexiko

Generální partner

Hlavní partneři

Partneři

Institucionální partneři