Olympijský sport ragby

OLYMPIJSKÉ RAGBY


Ragby jsou olympijským sportem. Zápasy v ragby na letních olympijských hrách byly součástí olympijského programu mezi lety 1900 a 1924 (pouze muži), nově jsou zařazeny od roku 2016.

Ragby debutovalo na letních olympijských hrách v roce 1900, kdy pařížský turnaj vyhrála domácí reprezentace. Ragby se na program her dostalo také v letech 1908, 1920 a 1924. Krátce po LOH 1924 bylo ragby z olympijských sportů kvůli vnitřním rozporům a nízké účasti vyškrtnuto. Po více než 80 letech rozhodl v roce 2009 Mezinárodní olympijský výbor o opětovném zařazení ragby do olympijského programu od LOH 2016, kde se ragby představilo ve formě sedmičkového ragby.

Návrat ragby do rodiny olympijských sportů proběhl velkolepě. Na olympiádě 2016 vyhrálo mužský sedmičkový turnaj Fidži a získalo tak vůbec první olympijskou medaili v historii země. Ostrovní stát poté na oslavu vítězství vyhlásil národní svátek.

Návrat na olympiádu se v mnoha zemích světa stal impulsem pro velký růst sedmiček, jak u žen tak u mužů. Stejně tak je tomu v Česku. Národní sportovní agentura zařadila české ženské sedmičkové ragby do projektu na účast národního týmy na Letních olympijských hrách 2028 v Los Angeles.

České ženské olympijské ragby tak s podporou Národní sportovní agentury v posledních letech zažívá nebývalý kvalitativní rozvoj.Tým pod vedením trenéra Víta Chalupy postoupil do nejvyšší divize mistrovství Evropy Championship, kde svádí vyrovnané souboje s celky reprezentující ragbyové velmoci jako jsou Anglie, Skotsko či Wales.

Dobrými výsledky a velkým zlepšením si české ženské sedmičkové ragby vysloužilo možnost bojovat v kvalifikacích o účast jak na prestižní Světové sérii, tak i na olympiádě 2024 v Paříži.

Generální partner

Hlavní partneři

Partneři

Institucionální partneři